Історія закладу освіти

Історія Біляківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Історія нашої школи бере свій початок із другої половини 19 століття.

Передмова

Наші діди народження 1835 р. були неписьменні на 99%

Наші батьки народження 1860 р. були письменні лише на 30-35%

Перша школа виникла в 1878 році. Вона містилась в простій глинобитній хаті і мала один клас. Знаходилась в садибі селянина Майстренка, де зараз знаходяться будинок культури і пошта Учні того часу вимовляли назви букв російського алфавіту так: “аз”(А), “буки”(Б), “веди”(В), “глагол” (Г), “добро”(Д), “есть”(Е), “земля”(З) і т.д.

До заснування школи діти вчились у церковного дяка.

Першими вчителями в селі Були Грановський Костянтин Іванович, він мав духовну освіту, грав на скрипці, мав гарний голос, організував хороший церковний хор. Караєвич Яким Тимофійович (другий 1881-1883); третій був Косс Михайло Петрович (1883-1888 рр.).

Першими учнями були:

Приходько Пилип Павлович (пізніше стає художником-іконописцем)

Гордієнко Роман Єлисейович (стає прикажчиком в економії поміщика)

Окань Григорій Пилипович (інженер по будівництву залізних доріг)

Приходько Федір Павлович (добрий швець)

Пузир Григорій Кузьмович (сільський Писар)

Манжос Прокіп (капітан морської служби)

Коваленко Григорій Сидорович (читає у церкві)

Пахоль Василь(регент церковного хору)

Донченко Василь Хомич (управитель економії)

Гайдар Василь (хорист церковного хору)

Козловський Прокіп (хорист)

Мусієнко Степан (писар в економії)

Андрущенко Оксентій Федорович (волосний писар і старшина)

Пащенко Платон Махтейович

Цапенко Павло Іванович

Кривець Панас

Кривець Роман

Кривець Назар

Цапенко Олексій

Вощан Іван та інші.

Друга школа відкрита в 1897 році

Будівля булла велика, глинобитна, вкрита очеретом, на полах, класс був один, просторий де знаходились партии на 3 групи (класи) до 30 учнів у кожному класі (групі). Коридор правив і за роздягальню, а з північної сторонни містилась квартира з кухнею для вчителя. Школа булла збудована над дорогою, що веде на Поділ (нині на цьому місці пошта). В 1920 році тут знаходилась сільська рада і клуб, а в 1943 році гітлерівці спалили цю хату.

Школа булла трьох річна

Учителями в ній були: Роменська Дар’я Федорівна, народження 1871 року. Вона закінчила Полтавське духовно-єпархіальне училище в 1891 році. Пропрацювала вона 25 років. За ці роки вона навчила грамоті більшу половину старшого покоління жителів нашого села. Її учнями були: Данилов Андрій, Цапенко Василина, Приходько Андрій, Донченко Варвара, Башмакова василина, Бондаренко Векла, Косс Олександра, Косс Наталія, Башмаков Степан, Донченко Олас, Непогодін Федот, Данилов Лаврентій, Макаренко Семен, Козловський Федір, Пащенко Іван, Пащенко Федір, Чечуйко андрій, Козловський Дмитро, Пащенко Яків, Клепачевський Олександр, Зінченко Семен, Вощан Кирило, Кривець Іван, Похилець Степан, Макаренко Марко. Ленець Каленик і інші, а також діти місцевих торгівців.

Підручники для 3-го классу:

1. “ Внешние всходы ”-читанка

2. “Золотые колосья”-читанка

3. “Грамматика”

4. “Задачник” Комарова

5. “Евангелие”-на церковнослов’янській мові і під титлами.

6. “Часослов”

7. “Молитвенник”

8. “Начатки”

9. “Истоия Ветхого Завета”—(“Закон божий”)

10. “Истоия Нового Завета”—(“Закон божий”).

Дар’я Федорівна Роменська булла Людиною гуманною, не грубою, Але вимогливою, не лише в виконанні заданих уроків, але і в поведінці, як в школі, так і поза школою.

За погану поведінку ставила учня в куток на коліна. За поганее знання уроків—м’яла за вуха і била квадратиком по долоні. За поганее і неправильне чистописання теж била квадратиком по долоні і запихала зошит учневі за комір заду. Невстигаючих учнів залишала без обіду в класі, примушувала їх доучувати свої уроки. Задані додому уроки питала щоразу в кожного учня.

Третя школа збудована в 1911-1912 роках.

Будувала її Хорольська земська управа. За будівництвом слідкував член земської управи Хімотченко.Школа булла двоповерхова, але другий поверх був недобудований. Стіни були з цегли, вкрита червонною черепицею, мала чотири класи, два ганки, з причілків містились сімейні учительські квартири із входами з двору.В 1943 році школа була спалена німцями, а після війни її реставровано на будинок культури.

В третій школі вчителями були:

Вассаковський Федір Михайлович, Роменська Дар’я Федорівна, АрхангельськаОлена Олексіївна, Гришко Наталія Михайлівна, Гришко МикитаМитрофанович, Коваленко Раїна Іванівна, Діденко Євдокія Іванівна (з В. Подолу), Машковська Олена Іванівна, Клименко з дружиною, Любашевський.

Учнями в цій школі були: ОканьЯків Степанович, Мусієнко Григорій Андрійович, Мусієнко Христя Андріївна, Мусієнко Іван Андрійович, Кривець Максим Назарович. Кривець Василь Корнійович, Цапенко Федір, Кривець Андрій і багато інших.

Перед війною в селі булла 10-річка. Директором був Авраменко Тодос Лук’янович (Як секретаря партійної організації колгоспу і ополченця—гітлерівці закатували його в 1942 році).

Четверте приміщення школи збудовано колгоспом за безкоштовною участю всього населення села під сільбуд в 1930 році Приміщення глинобитне, на цеглянім фундаменті, крите залізом. Спочатку тут знаходились клуб і сільська рада, а з 1932 року приміщення було переобладнане під школу, тут навчалися учні 5-го класу.

Кiлькiсть переглядiв: 708

Коментарi

  • Костяна Алла

    2013-12-04 17:15:29

    НАША ШКОЛА НАЙКРАЩА В СВІТІ...